کاروانسرای احمدی | محلی برای استراحت و دادو ستد در کنار بازار وکیل

0

کاروانسرای احمدی

هنگامی که قدم در کاروانسرا می گذارید اگر برای یک لحظه چشمان خود را ببندید به راحتی می توانید زمان های نه چندان دور این کاروانسرا را در ذهن خود تصور کنید. زمانی که مسافرین خسته و تجار قدیمی در گوشه و کنار آن مشغول زدودن خستگی راه یا داد و ستد بودند.اما امروز دیگر از آن آمد و شد ها خبری نیست و کاروانسرای احمدی با آن عظمت تبدیل به چند دکان برای داد و ستدهای روزانه شده است.

تصویری از داخل حیاط کاروانسرای احمدی
تصویری از داخل حیاط کاروانسرای احمدی

معماری کاروانسرای احمدی

کاروانسرا که در بخش تجاری شهر و در کنار بازار وکیل قراردارد متشکل از قسمت اندرونی و بیرونی با تعداد زیادی حجره در دو طبقه و ایوان‌هایی با ستون‌های یکپارچه سنگی است.

این کاروانسرا دارای دو حیاط با کفی سیمانی است و حیاط پشتی آن تا حدود ۵۰ سال پیش به عنوان اصطبل حیوانات باربر مورد استفاده قرار می گرفت. صحنی با حوض مدور و خوش نقش، درهای چوبی و قدیمی و یک سنگاب ( ظرفی بزرگ که از سنگ سازند و در حیاط مساجد و تکایا جای دهند و در آن آب ریزند تا تشنگان از آب آن بنوشند) قدیمی است تزئیناتی است که زیبایی کاروانسرا را دوچندان کرده است.

تصویری از داخل حیاط کاروانسرای احمدی
تصویری از داخل حیاط کاروانسرای احمدی

این کاروانسرا از کاروانسراهای شیراز است که در محوطه درب شاهزاده قرار گرفته و به وسیله یک دالان با یک خم و پیچش از بازار وکیل جدا می شود. این دالان دارای سقفی خوانچه پوش و گنبد ترک پوش است که روی آن با معرق کاری با کاشی های زرد و آبی رنگ و مشکی تزیین شده است، اما کاشی کاری لچکی های سردر حجره ها مربوط به دوران اختلاط با طرح های گلدانی و پرنده مربوط به سال ۱۳۲۸ه.ق است.

جلوی تمامی حجره ها سایه بان های طاق دار با ستون های ساده و بدون مارپیچ وجود دارد. یک جبهه این کاروانسرا دو طبقه است که به وسیله رشته پلکان های موجود در دالان می توان بدان دست یافت.
ارتباط این دو حیاط به وسیله یک راه مستقیم و دو دالان پیچ دار با سقفی طاق و تویزه است که درون این دو تالار نیز حجره وجود دارد.

تصویری از ویرانی های کاروانسرای احمدی
تصویری از ویرانی های کاروانسرای احمدی

کاربرد گذشته و امروزی کاروانسرای احمدی

این کاروانسرا هم اینک عمده فروشی لباس و پوشاک است. در گذشته این کاروانسرا به وسیله دری به کاروانسرای گمرک راه مییافت که هم اینک مسدود شده است. تصویر کاروانسرای احمدی را نشان می دهد.

آدرس کاروانسرای احمدی

جنب بازار وکیل، کاروانسرای احمدی

ساعت بازدید از کاروانسرای احمدی

این کاروانسرا همه روزه از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب آماده خدمت رسانی به گردشگران تور شیراز میباشد.

متاسفانه این کاروانسراها به انبار بازاریان تبدیل شده است.

برگرفته از :بنیاد فارس شناسی

Leave A Reply

Your email address will not be published.