کاروانسرای فیل در کدام شهر واقع شده است؟ – ارشیا

0

کاروانسرای فیل را بیشتر بشناسیم!

شهر شیراز،به خاطر آثار تاریخی،فرهنگی و شعر و ادب خود همیشه شهرت جهانی داشته است و سهم زیادی در صنعت گردشگری کشور دارد.این شهر دارای آثار تاریخی فراوان است که کاروانسراهای آن بخشی از این آثار میباشد.ما در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از این کاروانسراهای که به کاروانسرای فیل شهرت دارد بپردازیم.در ادامه با ارشیا باشید.

تصویری از حیاط کاروانسرای فیل

کاروانسرای فیل از کاروانسراهای شیراز است که در محله درب شاهزاده، بین بازار شمشیرگرها که امروزه محل فروش فرش های ایرانی و فروش ادویه جات است و بازار ترکش دوزها و در سمت غربی بازار وکیل و در نیمه جنوبی آن قرار دارد.

معماری کاروانسرای فیل

کاروانسرای فیل از بناهای کریم خان زند است که در حدود سال ۱۱۸۰ه.ق ساخته شده است. درِ ورودی این کاروانسرا که شامل طاق و تویزه و عرق چین است، در بازار شمشیرگرها گشوده می شود و سردر قدیمی آن طاق نمای ساده آجری است که به وسیله راهرویی به حیاط کاروانسرا متصل می شود. طاق این راهرو دارای قوس های جناغی است که بین آنها به وسیله طاق های آجریِ ناوی شکل پر شده است.

تصویری از دالان های کاروانسرای فیل

کاروانسرای فیل طرحی مربع شکل و چهار ایوانی دارد و در هر چهار ضلع آن هفت حجره قرار گرفته و در چهار زاویه آن نیز چهار حجره دیگر بنا شده است. کف حجره ها از سطح زمین بالاتر است و درک های چوبی آن همچنان پابرجاست. در وسط حیاط نیز حوضی قدیمی و باغچه ای کوچک وجود دارد. هم اینک نیز ساختمانی نیمه کاره در حیاط احداث شده است. این کاروانسرا که در گذشته مرکز عمده فروشی فرش بوده، هم اینک محل فروش فرش و رفوی آن است.

این کاروانسرا از کاروانسراهای درون شهری شیراز است که آن را تیمچه نیز نامیده اند.

منبع : بادساگروپ

Leave A Reply

Your email address will not be published.